C VİTAMİNLİ GÜNLER.!!

Ocak 30, 2019 894 0 0

C VİTAMİNLİ GÜNLER

C vitamini denilince herkesin aklına bağışıklık sistemi geliyor. Bu nedenledir ki ne zaman kış gelse ve hasta olsak hemen C vitamini içeren gıdalarla beslenme yoluna gidiyoruz. Peki C vitamini neden bu kadar önemli?

C vitamini vücuttaki dokuların yenilenip, onarımını sağlamaya yardımcı olurken aynı zamanda da büyüme için gereklidir. C vitamininin işlevini sayacak olursak, kolajen üretmek, ciltte bulunan bileşenleri, bağları ve kan damarlarını desteklemektedir diyebiliriz.

Cildin en güçlü proteini olan kolajen, doku yaralarının ve yaralanmalarının daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlamaktadır, ayrıca kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini antioksidan yapıda olduğu için serbest radikallerden kaynaklı olan hasarları bloke etmeye yardımcı olmaktadır. Vücudumuzdaki birçok rahatsızlığın temelinin serbest radikallerin oluşturduğu hasardan kaynaklı olduğunu düşünürsek C vitamininin mutlaka vücudumuza almamız gereken vitaminler arasında olduğu aşikardır. Ancak ne yazık ki C vitaminini insan vücudu kendisi üretemiyor. Bu yüzden C vitaminini dışarıdan hazır olarak almak veya C vitamini yönünden zengin besinlerle beslenerek almamız gerekmekterdir. C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve vücutta kısa süreli olarak depolanmakta ve fazlası atılmaktadır. Bu yüzden almanız gereken C vitamini miktarını bilmeniz önemlidir. Vücut C vitamininden yoksun kalırsa bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma riski artar. C vitamini açısından zengin besinler yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerdir. Bu besinlerin bazıları;

 • Limon, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller
 • Kivi
 • Çilek
 • Kavun
 • Üzüm
 • Lahana ve Karnabahar
 • Domates
 • Maydanoz
 • Patates
 • Brokoli
 • Biber…

C vitamini bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olduğundan dolayı birçok bakteriyel ve virütik rahatsızlığa karşı vücudumuzu korumaktadır. Ayrıca demir mineralinin emilimini desteklediğinden, vücut direncini artırmaya yardımcıdır. Kan basıncının ayarlanmasına, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olduğundan dolayı kolestrol, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon semptomlarını azaltmaya destektir.

Katarakt özellikle ileriki yaşlarda görülen ve ülkemizde de yaygın olan göz hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Katarakt göz problemi olan gözde, göz merceğinde bulunan C vitamini seviyesi azalabilir bu durumda C vitamini açısından zengin beslenmek göz ve göz dokularına kan akışını arttırmaya yardımcı olmaktadır.

C vitamini beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırmaya yardımcı olduğundan dolayı bağışıklığı güçlendirmektedir. Bu durum akciğer, dudak, ses teli, gırtlak, kolon, rektum, mide ve yemek borusu kanseri risklerinin azalmasına destek olmaktadır.

C vitamini hayatımızda büyüme, gelişme, sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek adına almamız gereken önemli vitaminlerden bir tanesidir. Hepinize C vitaminli günler dileriz.

Categories: Duyurular
share TWEET PIN IT SHARE share share
Leave a reply

Bir cevap yazın