SARI KANTARON BİTKİSİNİ TANIYALIM.!!

Ocak 30, 2019 2143 0 0

SARI KANTARON BİTKİSİNİ TANIYALIM

Ortaçağdan beri şifacı olarak bilinen sarı kantaron bitkisi, Latincede Hypericum perforatum adıyla geçer. Bu bitkinin birçok farklı özelliği olsa da sarı kantaron denince ilk akla gelen yaralara sürüldüğünde bu yaraları hızlıca iyileştirmesidir.

Osmanlı döneminde orduların savaşa çıkarken, kılıç yaralarını daha çabuk iyileştirdiği için yanlarına kazanlarla sarı kantaron yağını aldıkları ve bundan dolayı da bazı bölgelerimizde kılıç otu olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Halk dilinde kılıç otunun yanı sıra binbirdelik otu, kan otu, yara otu, kuzu kıran ve mayasıl otu olarak adlandırılmaktadır.

Doğal antidepresan özelliği ile ruhsal, psikolojik sorunların, anksiyete, aşırı sinir, hafif ve orta dereceli depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olarak kullanabiliriz.

Özellikle strese bağlı olarak gelişen uykusuzluk, kaygı, gerginlik, korku gibi kötü hislerin azalması için sarı kantarondan faydalanabiliriz. Ayrıca stres kökenli oluşabilen cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanabiliriz.

Hücre yenileyici özelliğinin yanında antimikrobiyal özelliği ile de yaraların ve vücuttaki iltihaplı bölgenin de iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Virüslere karşı etkili olduğu da bilinen sarı kantaron, virütik kökenli rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Adet dönemlerinde oluşan kasık ağrılarına iyi gelirken, menopoz döneminde çekilen sıkıntılar için kadınların da tercih ettiği bir bitkisel destektir.

Kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olan sarı kantaron beynin uyku hormonu olan melatonin salınımını artırmaya yardımcıdır.

Sarı kantaron her ne kadar çok yönlü bir şifacı gibi görünse de kullanımına dikkat edilmesi gereken durumlar da vardır. Özellikle hap olarak kullanıldığında medikal ilaçlarla etkileşime girebilme olasılığının yüksek olmasından dolayı aynı anda kullanılmamalı. Ayrıca hamilelik döneminde de kullanılmaması önerilmektedir. Işığa karşı hassasiyet oluşturabileceğinden dolayı açık tenli kişilerin dikkatli kullanması gerekmektedir. Kullanılmadan önce mutlaka doktorunuza ya da bir bitki uzmanına sorulması tavsiye edilir.

Categories: Duyurular
share TWEET PIN IT SHARE share share
Leave a reply

Bir cevap yazın