Network Marketing Sistemi

Kasım 11, 2022 968 0 13

NETWORK NEDİR?
Network kısaca bir satış sistemidir. Her firma kendine özgü bir satış stratejisi belirleyerek ürününü, hizmetini insanların ayağına kadar götürerek tanıtımlarını yaparak satışlarını gerçekleştirdiği, kullanıcı için pozitif bir satış tekniğidir.

TÜRKİYE’DE GEÇMİŞTEKİ SATIŞ TEKNİKLERİ
1990’lı yıllarda bankaların kredi sistemleri şuandaki sistemler gibi olmadığından kişilerin ev almaları zor olabiliyordu. Bunun içinde o yıllarda birkaç kişi bir araya gelerek kooperatif kurup kendi imkanlarıyla ev sahibi olmaya çalışıyorlardı. Ve birçok kişide bu sayede ev sahibi olabilmişlerdi. Lakin bu sektörde boşlukları gören art niyetli insanlarda aynı vaad ve düşüncelerle kooperatif kurduklarını, insanlardan “ev sahibi yapacakları” vaadiyle para topladılar ve birçok insanı mağdur ettiler. Bazıları ise evet vaad ettikleri şekli ile evleri teslim etti. Lakin; evin hasarı, kusuru hiç bitmedi. Kısaca birçok insan kandırılıp dolandırıldı. Bu acı tecrübeyi yıllarca insanlar unutamadı. Bunun sonunda yine ülkemizde doğrudan satış, pazarlama şekli değil de aktif pazarlama, kapı kapı dolaşarak satış teknikleri gündeme geldi. Yine birçok kurumsal firma farklı ürün ve hizmetleri insanların ayaklarına götürerek onlara faydalı ürünler ve hizmetler kazandırarak çok doğru bir ilerleme kaydettiler. Lakin yine art niyetli insanlar bu kez de bu sektörde ortaya çıkarak birçok insanın mağdur olmasına, aldatılmasına sebep oldular. Kaybeden ise kurumsal, etik çalışan firmaların güvenilirliğidir ve maalesef en büyük kayıp ülkemizin insanları oldu.

ALDATMALAR ÇOK OLUYOR!
2000’li yılların başında hızlı bir şekilde ülkemizde Network Marketing Sistemi denilen doğrudan satış tekniği ile ülkemizde bu sektörde hızlı bir başlangıç oldu. Bu sistem her mesele grubunun rahatlıkla yapabileceği çok kolay basit, bir iş gibi görünüyordu. Bu sistemi özellikle dış kaynaklı Amerikan firmaları daha geniş ölçekli yapıyorlardı. Sistemleri ise ülkemizin ekonomik sistemine göre bakıldığında maddi açıdan birçok insanların alım güçlerine hitap etmeyebiliyordu. Ve sistem zordu. Fakat her ne olursa olsun ülkemizde bu sektör çok hızlı büyüyerek devam ederken hızlı bir şekilde art niyetli olabilecek kişiler geçmişte olduğu gibi ortaya çıktı. Fakat bu kez risk geçmişe göre çok daha büyüktü. Geçmişte sadece insanlar umutlarını ve paralarını kaybederken bu kez sağlıklarını da kaybetme riskiyle yüz yüze geldiler. Ve bugün Network Marketing Sisteminde ülkemizin geldiği durum içler acısıdır. Tehlike her geçen gün devamlı büyümektedir.


GERÇEKLERDEN UZAK İDDİALAR!
Bu tehlikelerin en başında hiçbir bilimsel verisi olmayan ürünlerin doğal ya da bitkisel olarak satılmasıdır ve ayrıca maalesef bu tür zihniyete sahip insanlar ürünlerinin çok kaliteli olduğunu iddia ederler. Kir, pas vs. bitkisel ve doğal ürünler ile çıkardıklarını iddia ederlerken, ürünün vücuda verdiği zararı ise kullandıkları bitkilerin asitlerinin verdiğini iddia etmektedirler. Ömrü boyunca asitin ne olduğunu görmemiş, görmeyen kişiler maalesef buna inanmaktadır. Buradaki acı gerçek şudur; Piyasada kimyasal diyerek diğer ürünleri kötülerken, kendi ürünlerini doğal ya da bitkisel olarak tanıtan bu insanlar aslında en ağır kimyasalı kullanarak o pası ve kiri çıkartmaktadırlar. Yani solunum yolu ile aldığınız bu kimyasallar ciltte epitel dokuya zarar verirken yine solunum yoluyla sağlığımızı riske atmaktadır.
Şampuan ve duş jellerinde ise kullanılan bazı ham maddeler Avrupa Birliği’nin ön gördüğü ham maddeler değildir. Çünkü bu ham maddeler fiyat olarak pahalı olmalarından dolayı genelde art niyetli düşünenler Avrupa Birliği ürün güvenliği dışında farklı şekilde temin ettiği bu ham maddeleri şampuan ve duş jellerinde kullanarak gizledikleri kimyasal gerçeğini köpürme ve kokuyla örtmeye çalışmaktadırlar. Takviye edici gıdalara gelindiğinde ise sıkıntı çok daha büyüktür. Çünkü piyasaya sürülen gıda takviyesinin hepsinin ismi aynı olabilir. Fakat içeriğindeki etken madde ve dolgu madde miktarı çok önemlidir. Maalesef yurt dışından gıda takviyeleri ham maddeleri ülkemize ithal edilirken 12 numaraya sahip GTİP ile sokulmaktadır. Buda riski arttırmakta maalesef birçok kişi kullandığı üründen hiçbir fayda görememekte sadece aldatılmaktadır.

İNSANLARI NASIL İKNA EDİYORLAR!
Bugün ülkemizde yurtdışından gelen birçok ürünün acı fakat gerçek, maalesef yerli üretim yapıp da ürünlerin içeriğini gizlediklerini düşünenler, gizleyememektedirler. Ülkemizde ise insanların dini ve milli duygularını kullanılarak insanlar aldatılmaktadır. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bir ürün alacağınızda o ürünün kendi inancınız doğrultusunda ve kendi ülkenizin şirketi olmasına özen göstermek hepimizin görevidir. Lakin para için vicdanını satmış insanlar bu yolu tercih ederken hem kurumsal hem de yerli firmaların prestijini ve güvenini sarsmaktadır. Hem de bu sektörü geçmişteki gibi kirletmektedirler. Dikkatle incelendiğinde bu türlü firmaların ortak dilleri şudur; Doğal, bitkisel, çevre dostu, fosfat içermez şeklinde ortak dilleri kullanırlar. Ancak hiçbirisinin söyledikleriyle ilgili bilimsel verileri yoktur.
Özetlenecek olursa bu sektörde maalesef art niyetli zihniyetteki kişiler tarafından öncesinde olduğu gibi kirlenmekte ve kirletilmektedir. Bir vatandaş olarak insanları bilgilendirmek insani bir görevdir. Asla ve katiyen bilimsel veriler olmadan hiç kimsenin kurmuş olduğu yalan çemberinin içerisinde dönmeyin. İnsanların kıyafetlerine, inançlarına, milliyetlerine bakarak karar vermeyin. Bilimsel veriden uzak söylemlere inanarak söyleyeni akıllı, dinleyeni cahil konuma koydurmayın.

YÜKSEK BİYOKİMYAGER GÜLİZ BOZOKALFA DEĞER, KÖŞE YAZISI

Categories: Duyurular
share TWEET PIN IT SHARE share share
Leave a reply

Bir cevap yazın